Školní systém pro podporu žáků s problémy

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola, Jablonec nad Nisou, Horní náměstí 1, p. o., vykonává činnost střední školy s nejvyšším povoleným počtem 135 žáků (čtyřleté obory zakončené maturitní zkouškou: Grafický design a Tvorba a vzorování bižuterie) a vyšší odborné školy s nejvyšším povoleným počtem 24 studentů (obor: Ražená medaile a mince). Žákům, kteří nedosahují očekávaných výsledků vzdělávání, poskytuje škola efektivní podporu za účelem jejich dosažení.

Příklad inspirativní praxe zaměříme na systematickou podporu žáků, kteří nedosahují očekávaných výsledků. Jedná se o efektivní školní ekosystém prevence předčasných odchodů ze školy, který je vedením nastaven na úrovni všeobecné prevence, identifikace rizikových případů a intervence.

Učitelé a žáci, společně s vedením školy, za podpory rodičů a sociálních partnerů vyvinuli na škole během let funkční ekosystém, který dokáže velmi účinně pomoci těm žákům, kteří se dostanou do problémů. Přístup učitelů je výjimečný zejména důrazem na každodenní monitoring signálů rizik a na včasné řešení podporující zodpovědnost žáka v problémech.

Škola těží z toho, že je malá a přehledná. Skladba preventivních opatření je víceméně klasická, jsou tam totožné (povinné) prvky a variace různých nadstavbových opatření. Výjimečnost školy spočívá v umění zachytit signály rizik velmi brzy a neformálně je včas řešit. Do „tvrdého“ preventivního postupu, jehož součástí jsou např. výchovné komise, se pak dostává minimum případů. Učitelům, dalším zaměstnancům a žákům se podařilo ve škole vybudovat a udržet výborné klima. Klima školy je v porovnání s jinými školami nadprůměrné, je to pevný základ pro školní preventivní ekosystém.

Kritérium 5.2 Výsledky vzdělávání žáků odpovídají očekávaným výsledkům podle vzdělávacích programů

Dosahované vzdělávací výsledky žáků jsou v plné šíři dlouhodobě v souladu s požadovanými výstupy realizovaných vzdělávacích programů a jsou v souladu s požadavky na profesní kvalifikace. Tento soulad škola systematicky ověřuje, umí ho doložit a v průběhu vzdělávání je schopna ho i prokázat. Žákům, kteří nedosahují očekávaných výsledků vzdělávání, poskytuje škola efektivní podporu za účelem jejich dosažení.

Příklad inspirativní praxe zaměříme na vybrané prvky systematické podpory u žáků, kteří nedosahují očekávaných výsledků, ze strany školy. Celkový interní systém prevence předčasných odchodů, který je školou nastaven na úrovních všeobecná prevence, identifikace rizikových případů a intervence, tedy prezentujeme prostřednictvím několika částí, jež svým způsobem rozšiřují běžný standard.

Škola je dlouhodobě úspěšná při dosahování výsledků vzdělávání, které si stanovila ve školních vzdělávacích programech. Výsledky vzdělávání žáků SUPŠ Jablonec nad Nisou jsou v porovnání s výsledky žáků v odborných oborech napříč ČR nadprůměrné a tento náskok se každoročně zvyšuje (viz příloha č. 7). Ve zkušebních předmětech český jazyk a literatura i cizí jazyk v rámci společné části maturitní zkoušky dosahují žáci školy ve srovnání s celorepublikovým průměrem uměleckých oborů dlouhodobě srovnatelné úspěšnosti.

Škola má efektivní ekosystém (Termín „ekosystém“ používáme vědomě místo termínu „systém“, protože jen z části jde o formalizovaný systém procesů zachycených v nějaké dokumentaci, pokynech, směrnicích), který podporuje žáky v dosahování dobrých výsledků a  odvrací riziko školního selhání. Tento podpůrný ekosystém obsahuje vedle prvků, které jsou běžné na všech školách (např. výchovné komise), i méně často využívané postupy a opatření, která mohou být inspirací pro jiné školy: doklasifikace, sebehodnocení žáků (viz příloha č. 1). Škola je dobrým příkladem i svou důsledností při využívání obecně rozšířených postupů, jakým je např. monitoring rizik. V prevenci školní neúspěšnosti dokáže využívat svých objektivních výhod, zejména faktoru „rodinné školy“ sídlící v jedné budově.

Jedním z významných předpokladů tohoto úspěchu je výjimečně dobré klima, které na škole panuje. Dobrá atmosféra je výsledkem každodenního úsilí všech – vedení školy, pedagogických i nepedagogických pracovníků, samozřejmě žáků i jejich rodin. Výborné klima, potvrzené i prostřednictvím dotazníkového šetření Mapa školy v roce 2018, umocněné smysluplnou řemeslnou prací, je jev, který návštěvník školy zaznamená okamžitě.

Identifikace rizikových případů ze strany učitelů SUPŠ je včasná a dostupnost učitelů pro žáky, kteří potřebují podporu, je nízkoprahová.

Pro identifikaci žáků ohrožených školním neúspěchem jsou pro učitele SUPŠ Jablonec nad Nisou zásadní informace o zhoršeném prospěchu a zvýšené absenci. Monitoring těchto faktorů, běžný na všech školách, je v případě SUPŠ prohlouben o strategii včasnosti. Jde o snahu zachytit signály budoucích problémů co nejdříve, pokud možno ještě před tím, než se výrazněji projeví v podobě zhoršeného prospěchu.

Pro včasné zachycení potenciálně rizikových případů využívají učitelé i objektivní výhody, které plynou z charakteru uspořádání školní práce. Uveďme si několik charakteristik, které vytváří dobré podmínky pro monitoring a prevenci. Jsou na jednu stranu typické spíše pro odborné školy, na druhou stranu do značné míry přenositelné do všeobecně vzdělávacích škol či do všeobecně vzdělávacích a teoretických předmětů na školách odborných:

  • V odborných předmětech převažují tvůrčí rukodělné činnosti předpokládající značnou míru tvořivosti. Tento důraz na kreativitu přijímají i učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů.
  • Díky této školní práci vznikají hmatatelné výstupy – výrobky, návrhy, vzorky, modely…
  • Žáci pracují v malých skupinách (6–8), jsou v úzkém kontaktu mezi sebou i s učitelem. Všeobecně vzdělávací předměty jsou organizovány tak jako v jiných školách. Teoretické předměty jsou vyučovány v celotřídním kolektivu s počtem žáků obvykle do 30, výjimečně nad 30, na výuku angličtiny je kolektiv třídy rozdělen na dvě skupiny na základě úrovně.
  • Převažuje neformální styl komunikace, a to i v případě pedagogické komunikace.
  • Kromě odborných témat jde řeč „o všem možném“.
Využívání těchto „nezasloužených“ výhod ve prospěch žáků je ze strany učitelů SUPŠ vědomé a reflektované, proto lze mluvit zároveň o strategii (viz příloha č. 3).

Včasné identifikaci studijních problémů napomáhá otevřený prostor pro uvolněný hovor. Jde o takové pojetí vyučování, při kterém do určité funkční míry učitel toleruje spontánní mluvení žáků, jejich pohyb v prostoru, vzájemné konzultace, minirozhovory, smích, emoce, tj. jevy označované v tradiční škole jako nekázeň. V takto pojatém vyučování převládá oborové téma, tj. předmět výuky, ale prostor dostávají i jiná témata a neformální komunikace. Učitel se tak v rámci vyučování leccos o žácích od žáků dozví – o jejich radostech a problémech, o vztazích a rozchodech, o zážitcích, myšlenkách, plánech, obavách, o škole samotné, o jiných učitelích, o rodinách žáků atd. Není jen posluchačem, ale do různé míry se této neformální komunikace aktivně účastní, reaguje, rozvíjí ji nebo nasměruje jinam. Vše probíhá přirozeně v mezích komunikačního talentu učitele a na půdorysu dlouhodobě budovaného vstřícného klimatu. Jde o tzv. aktivní naslouchání, které je sice do určité míry věcí osobního nastavení, ale je zároveň vždy i vědomé a uvědomované. Učitelé tímto způsobem průběžně vnímají signály rizik typu: Nejde mi angličtina.“, Doma je to špatný.“, Asi nechám školy.“

O „zjištěních“ si učitelé nevedou záznamy, s informacemi však aktivně pracují podle svého uvážení – viz komentář k indikátoru č. 3.

Signály rizik nejčastěji vnímané učiteli:

 
  • opakovaná nepřipravenost na vyučování, opakované zapomínání;
  • ztráta zájmu o školu, laxnost, lhostejnost, odevzdanost, vyhoření;
  • nekázeň, odmlouvání;
  • prosba o diskrétní rozhovor, o konzultaci;
  • stranění se, vyhledávání samoty, mlčenlivost;
  • opakující se chronická únava, rychlá unavitelnost;
  • úvahy o odchodu ze školy, přerušení studia, změně oboru;
  • nepozornost, roztěkanost, nízká koncentrace na práci, „mimóznost“;
  • déletrvající smutek, výrazné rozladění, depresivnost, melancholie;
  • symptomy zdravotních obtíží, zhoršený zdravotní stav, nemocnost;
  • lhaní, vymýšlení si pro zakrytí studijních nedostatků, výmluvy;
  • nervozita, podrážděnost, vystresovanost, pasivní agrese, explicitní agrese;
  • výraznější změny chování, zvyků, názorů, postojů;
  • výrazné snížení kvality práce, kvality odevzdávaných výrobků;
  • oddělení dosažených znalostí a dovedností od výkonu (rezignace).
Paralelně s vnímáním signálů rizik samozřejmě probíhá i standardizovaný monitoring rizikových faktorů, jakými jsou zhoršený prospěch, neplnění školních povinností, zvýšená absence, pozdní příchody, porušování školního řádu atd. Tyto procesy na SUPŠ JnN jsou stejné jako na většině ostatních škol – viz zejména školní řád a jeho příloha Pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků (a studentů).

Velmi inspirativní je vysoká dostupnost podpory a pomoci. Učitelé mají vypsané standardní konzultační hodiny, jejichž rozsah je transparentně sdělován žákům i rodičům. Do těchto hodin také směřují značnou část oborových konzultací. Nicméně rozhovory, kontakty a setkání žáků s učiteli probíhají ve značném rozsahu i mimo rámec těchto konzultačních hodin. Učitelé včetně vedení jsou totiž k dispozici „stále“, pokud tomu nic nebrání. V rámci dne proběhnou v různých dobách a různých částech školy desítky neformálních konzultací a rozhovorů, z nichž část se týká právě studijních výsledků, obtíží při plnění úkolů atd.

Symbolicky i fakticky se tento přístup projevuje tím, že dveře do kabinetů a ředitelny jsou víc otevřené než zavřené.

RV (autor PIP): Když by s vámi nějaký student chtěl mluvit, co má udělat?

Ředitelka školy: „Jednoduše, žák přijde do sekretariátu, ťukne, jestli mám čas. Pokud mám, probereme to hned, nebo přijde třeba za půl hodinky. Já mám oficiálně vypsané nějaké „návštěvní“ hodiny, ale v podstatě je nikdo nedodržuje, protože většinou, když je nějaký problém nebo když někdo potřebuje, snažíme se to vyřešit hned. Dveře sekretariátu jsou otevřené pořád. Když můžu, tak mám také otevřené dveře do sekretariátu, takže už slyším rovnou, co žák přišel řešit. Nebo jim paní sekretářka řekne, ať jdou za mnou rovnou. Můžu si to dovolit, protože těch žáků je tu relativně málo. Kdyby jich bylo 400, tak toho nejsem schopná, ale takhle ano. Ale dá se o toto třeba podělit se zástupcem. Nebo pevněji určit, v těchto a v těchto hodinách jsem plně dostupná. Když je větší problém, třeba doma, tak se domluvíme se žákem na přesnější hodinu.“

Učitelé podchycují rizikové případy včas a účinně.

Učitelé vyhodnocují zachycené signály rizik, a pokud je to vhodné, relativně rychle iniciují příležitost, jak se žákem v potížích probrat situaci. Konkrétně si to můžeme představit na modelovém příkladu: Žák během práce na svém úkolu prohodí, že už tu angličtinu nedávám, asi to zabalím“, učitel to v hodině nijak nerozvádí, ale po skončení hodiny se žákem promluví, proberou mezi čtyřma očima problémy a domluví se, co by se s tím dalo dělat.

Další postup se odvíjí od toho, jak je problém hluboký. Pokud jde o krátkodobý výpadek, žák nerozumí třeba jen jednomu danému problému, navrhne učitel procvičování, doučování, domácí práci a podobně. Pokud jde o problém dlouhodobého charakteru, je třeba přijmout koncepční řešení, které zpravidla spočívá v práci se žákem, s jeho návyky, překážkami, kterým čelí, s jeho rodinou. V těchto případech dá žákovi podporu třídní učitel a školní poradenský tým, nejčastěji výchovná poradkyně, školní psycholog.

Tato včasná reakce na signály rizik je neformální a neformalizovaná, patří do žité kultury školy. Její účel je zřejmý – řešit problém v jeho zárodku.

Pokud žák problém popírá, škola hledá cestu, jak s ním navázat další kontakt tak, aby byl schopný se o problému s někým bavit. Pokud jde o problém, ten má vždy nějaké důsledky, kterými je možné argumentovat. Je třeba žákům umožnit postavit se problému s tím, že je vždy lepší mu čelit a snažit se situaci vyřešit, než problém popírat a nechat zajít příliš daleko. Ve většině případů se problém podaří vyřešit, pokud je žák motivovaný tím, že chce ve škole zůstat. V minimu případů se stane, že žák nechce problém řešit vůbec. Jako nejzazší východisko je mu pak nabídnuta možnost opakovat ročník nebo studium přerušit s tím, že se může do školy do dvou let vrátit.

Z rozhovoru s ředitelkou školy:

„Klíč je v tom, že většinou mají studenti k těm dílenským učitelům poměrně dobrý vztah. Tráví spolu hodně času, vlastně spolu tráví kolikrát víc času než v rodinách. Když je třeba tady na internátě, tak se svým výtvarníkem nebo dílenským učitelem tráví opravdu hodně času. Většinou se snažíme, když se nějaký problém objeví, tak se to neřeší (indiskrétně) ve skupince, ale ten výtvarník (myšleno učitel výtvarných předmětů) nebo dílenský učitel většinou za tím žákem přijde v momentě, kdy se to hodí, většinou se pak zeptá, jestli ten problém je, nebo jestli se s tím dá něco dělat, a následně pak přijdou za mnou. – Většinou už s tím, že je to nějak „předjednané“, že se taková věc bude asi muset řešit. Stavíme se k tomu tak, že nám nejde o to, někomu přidělat problém, když se třeba dozvíme i nějakou větší nepříjemnost. Aby oni nezískali třeba dojem, že po nich jdeme. Aby se nebáli nám to říct, protože nabízíme řešení.“

Ne vždy je však vztah žáka k dílenskému učiteli nebo učiteli výtvarných předmětů natolik blízký, aby se mu žák svěřil. To je přirozené. Až na velmi zřídka se vyskytující výjimky ovšem platí, že každý žák – problémový i neproblémový – má ve škole svého blízkého dospělého. Tím může být třídní učitel, učitel všeobecně vzdělávacího předmětu, výchovná poradkyně, ředitelka, školní psycholog, preventista… Škola tak vědomě vytváří permanentní stav, ve kterém je pro žáky normální a přirozené obrátit se na svého blízkého dospělého, když se něco nedaří. Učitelé jsou navíc v tomto ohledu proaktivní a sami diskrétně kontaktují ty, které trápí starosti.

Otevřenost má v jednání, chování a aktivitách učitelů vícero podob, např.:

  • Učitelé si mezi sebou o žácích povídají, hledají možnosti, jak jim pomoci (kdo, kdy, jak).
  • Učitelé jsou vidět – v individuální a pro ně komfortní míře jsou mezi žáky i mimo čas přímého vyučování.
  • Pokud učitelé vidí, že žák má problémy, navrhují možnosti řešení, např. doučování, náhradní úkoly, tipy na samostudium atd.
  • Učitelé jsou v kontaktu se svými žáky i v komunitách na sociálních sítích.
Velmi významným obohacením v prevenci školního neúspěchu byl nástup školního psychologa v září 2020. Od té doby poskytl žákům desítky konzultací, většinu z nich kvůli koronakrizi online.

Ředitelka školy k tématu včasné neformální intervence:

„Když máme výchovnou komisi, tak její součástí jsou vždy i ten výtvarník, dílenský učitel, protože to jsou zpravidla ti první, a následně se to pak dostává k třídnímu učiteli, k výchovnému poradci, podle toho, o jaký jde problém, třeba i k preventistovi. Takže ten dílenský a výtvarník jsou součástí výchovné komise. To je asi jediné zprocesování, které máme, jinak to probíhá opravdu dost neformálně. Když je nějaký problém a je to citlivější, tak je potřeba toho žáka nevyděsit, aby to nebral tak, že já tam seshora na ně jakoby vlítnu, ‚pojďte okamžitě všichni do ředitelny‘. Takto by to asi nezafungovalo tak dobře, jako když se domluvíme, že ten dílenský nebo výtvarník s tím studentem promluví ve stylu ‚Je nějaký problém? Pojďme to řešit.‘ A pak se většinou teprve svolává schůzka, kde jsem většinou jen já, pak až je ta výchovná komise, kde je dílenský učitel, já, výchovná poradkyně a další.“

Ředitelka školy:

„Myslím, že to předtím nebylo, ale je to výsledek práce týmu kolem mě. První dva tři roky jsme to museli tak nějak nastavovat. Toto předjednávání před výchovnou komisí se nám osvědčilo jako nejlepší možná varianta. Nejdříve získat neformálně informace, promýšlet různé způsoby řešení – a pak to teprve nějakým způsobem formalizovat. Studenti, kteří mají problémy, tak to obvykle nejsou lidi, kteří slyší na nějaké věci jako dril, režim a podobné věci. To jsou lidi, kteří trošičku z toho systému vypadávají. Kdybych já na ně nastoupila jako ředitelka, tak by se spíš uzavřeli, než otevřeli a něco změnili. Pak už to ale musíme formalizovat, zpravidla jako právě tu výchovnou komisi, pozvat studenta, pozvat zákonného zástupce. A pak jsou tedy nějaké ty zápisy z výchovných komisí a má to i nějaká pokračování, ale to už je pak takové vyústění celého.“

Vhodný mix řešení se tedy pedagogičtí pracovníci snaží s žákem hledat v preformální fázi, ideálně na partnerském principu spolupráce a zplnomocnění, tj. přenechání zodpovědnosti na straně žáka. Škola nabízí řadu různých podpor, které jsou obecně používané a vytvářejí strukturovaný systém. V případě SUPŠ JnN jde o tyto prvky systému:

 
  • služby a intervence školního poradenského týmu – školní metodička prevence, výchovná poradkyně, školní psycholog (od školního roku 2020/2021);
  • používání plánu doklasifikace – viz indikátor č. 3;
  • podpůrná opatření pro žáky se specifickými vzdělávacími potřebami ve formě individuálních studijních plánů, plánů pedagogické podpory;
  • náhradní práce pro splnění studijních povinností;
  • doučování – zejména skupinové, v menší míře individuální;
  • dostupné konzultace v případě studijních problémů;
  • v nejrizikovějších a komplikovaných případech pořádání výchovných komisí (dle slov ředitelky školy „takový ten strašák na konci“);
  • workshop Efektivní učení, učební styly pro všechny žáky 1. ročníku po nástupu, ve spolupráci s PPP;
  • pedagogické rady ve čtvrtletní frekvenci.

Opatření SUPŠ na podporu a kontrolu žáků se studijními problémy podporují jejich zodpovědnost.

Pokud se žák SUPŠ, ať už z jakéhokoli důvodu, dostane do studijních problémů, poskytuje mu škola několik cest, jak riziko odvrátit. Společným znakem těchto podpůrných opatření je důraz na převzetí iniciativy a zodpovědnosti za vlastní učení ze strany žáka.

Jedním z inspirativních opatření je proces doplnění klasifikace, který je součástí prevence školního neúspěchu a předčasných odchodů v případech, kdy má žák vysokou absenci. Častá nebo dlouhodobá absence je na SUPŠ JnN výrazným problémem a hlavní příčinou školního selhávání a předčasných odchodů ze školy.

Doplnění klasifikace umožňuje ředitelka školy v těch případech, kdy žák z nějakého důvodu nesplnil potřebné studijní povinnosti, např. kvůli vysoké absenci, a zároveň je tady naděje, že by se mu to mohlo „v prodloužení“ podařit.

Doplnění klasifikace je vedením školy zpracováno do uceleného procesu na základě ustanovení v řádu školy. Postup je popsán v metodickém listu a administrován pomocí interních formulářů (viz příloha č. 2). Doplnění klasifikace je vstřícnější, nikoli však méně náročnou alternativou k procesu komisionálních zkoušek. Spojuje v sobě prvky kontroly i podpory a staví na předpokladu převzetí zodpovědnosti a aktivity žákem. Ačkoli se tomu v dokumentaci tak formálně neříká, jde vlastně o smlouvu mezi žákem a školou, ve které se žák zavazuje dohnat chybějící znalosti a dovednosti postupným plněním zadaných a přesně termínovaných úkolů. Doplnění klasifikace umožňuje škola v případech, kdy se již zlepšení studijních výsledků nedaří dosáhnout měkkými nástroji, např. doučováním, konzultacemi, opravnými úkoly.

Postup při doplnění klasifikace je typicky následující. Pokud ředitelka školy ve vzájemné komunikaci s učiteli a žákem, případně rodiči rozhodne, že vysoká absence (> 45 %) bude řešena formou doplnění klasifikace, zpracuje žák žádost o umožnění doklasifikace a doručí ředitelce školy – viz formulář v příloze č. 2. Žádost má listinnou podobu a žák v ní uvádí vyučovací předměty, kterých se problém týká, důvody, proč nebyl klasifikován, jméno příslušného učitele a termín závazku pro splnění cílů.

V případě, že ředitelka žádosti vyhoví (cca 15 případů ročně), obdrží žák bianko formulář pro Doplnění klasifikace (viz tabulka č. 1) a termín pro jeho předložení. Následně žák kontaktuje učitele předmětů, kterých se jeho vysoká absence týká, domluví si závazky a termíny splnění úkolů. Tyto dohody učitelé zaznamenají do formuláře. Na konci formuláře je závazek žáka: S doplněním klasifikace v daném termínu souhlasím a akceptuji případné následky, pokud nedoplním klasifikaci v určeném termínu. Žák následně plní úkoly, doručuje je učitelům podle plánu a ti mu potvrdí/nepotvrdí splnění.

Kontrolu doplnění klasifikace provádí třídní učitel. Učitelé, pokud je klasifikace doplněna, hlásí známku sekretářce školy, která ji doplní do systému Bakaláři a průběžně také kontroluje doplnění všech klasifikací.

Tabulka č. 1             Zjednodušený náhled na formulář

Jméno a příjmení žáka Třída
Název předmětu Termín doplnění Obsah doplněného učiva Podpis učitele, datum
       
       

Pozn.: Konkrétní příklad v příloze č. 2

Systém sebehodnocení na SUPŠ a práce s chybou směřuje žáky ke zlepšování studijních výsledků a snižuje riziko školního neúspěchu.

Součástí školního ekosystému podpory dobrých školních výsledků je i práce s chybousebehodnocení samotnými žáky.

Žáci SUPŠ jsou zvyklí, že dostávají od většiny svých učitelů prostor pro sebehodnocení a vzájemné hodnocení. Děje se tak nejen po dokončení nějakého celku, např. výrobku, ale i průběžně. Sebehodnocení je vnímáno jako plnohodnotná součást hodnocení, která posiluje sebeúctu a sebevědomí žáků. Při sebehodnocení se žák vyjadřuje ke své práci ze tří aspektů: Co se mi podařilo? Co mi ještě nejde, v čem mám rezervy? Jak budu pokračovat dál?

Průběžné sebehodnocení není záměrně formalizováno do zápisů ani na straně žáků, ani na straně učitelů. Reflexe a zpětná vazba ze strany učitele je okamžitá; strukturu a styl si volí každý učitel podle svého uvážení. Opěrnými body sebehodnocení a zpětné vazby jsou ve většině případů typické otázky: Co se podařilo a co ne? Jak se práce vyvíjela? Jakým překážkám jsem čelil/a? Co bych udělal/a jinak? Co jsem zjistil/a o tématu, materiálu, o sobě… atd.

Chyby, omyly, slepé cesty jsou sice stresující, ale přirozenou a cennou součástí umělecké a řemeslné tvorby. Není tedy divu, že tento princip přenáší SUPŠ JnN i do svého pedagogického pojetí. Vždyť tvorba a řemeslná práce je základem kurikula této školy. Učitelé se o chybách se žáky baví, rozebírají je a této komunikace využívají k rozvoji žáka.

SUPŠ JnN zvolila pro sebehodnocení a sebereflexi (až na výjimky – viz dále) neformální a neformalizovanou podobu, pouze s obecnou osnovou (plusy, minusy, příležitosti, možnosti, překážky, pocity…). Důvodem je úsilí o autentičnost, bezprostřednost a také snaha vyhnout se „papírování“. Toto volné pojetí sebehodnocení je tak pro učitele významným zdrojem informací o případných problémech žáků se studiem, případně o soukromých „trablech“.

V uzlových bodech studia, jakými jsou např. klauzurní práce či maturitní práce, probíhá sebehodnocení a sebereflexe strukturovaným a formalizovaným způsobem, a to jako součást sumativního hodnocení. V rámci písemné prezentace (obhajoby) své klauzurní/maturitní práce zpracovávají žáci, mimo jiné, i podkapitolu s názvem Sebereflexe. V ní hodnotí způsobem, který jim vyhovuje, svou tvůrčí cestu k dílu, okolnosti vzniku práce, překážky, zjištění a osobní objevy. Se dvěma příklady se můžete seznámit v příloze č. 5: Ukázky žákovských sebehodnocení a sebereflexí v prezentacích klauzurních/maturitních prací.

Pro sdělování zpětné vazby a jako prostor pro sebereflexi využívají někteří učitelé sociálních sítí, což se ještě více zintenzivnilo v období distanční výuky kvůli pandemii covidu-19. V příloze č. 6 naleznete ukázku konverzace mezi učitelem odborných předmětů a žačkou z maturitního ročníku nad plněním úkolů, která proběhla na Facebooku. I tento druh komunikace přináší učitelům cenné informace o případných problémech, které žáci se studiem mají.

Informace od učitele z ukázky v příloze č. 6:

„V rámci nejen pandemické distanční výuky se mi velmi osvědčilo používání sociálních sítí (Facebook, Instagram). Jejich výhody spočívají v tom, že na nich jsou studenti přítomni prakticky neustále, pro studenty jde o neformální prostředí a reagují na něm uvolněně a vzhledem k neoficialitě takové komunikace se méně ostýchají na cokoliv zeptat. Možnost vytváření skupin je praktická, navíc skupiny studenti používají i pro další komunikaci často dokonce po úspěšném dokončení studia a lze z nich čerpat feedback našich absolventů směrem k naší škole i k dalšímu studiu, což jsou pro mě jako pro pedagoga i lidsky cenné informace. Pro výtvarnou výuku je rovněž nezbytná schopnost sociálních sítí odbavovat multimédia, a to formou pro obě strany notoricky známou.“

Pravidla pro sebehodnocení jsou uvedena v příloze školního řádu (viz příloha č. 4).

Prezentovaný přístup školy k prevenci školní neúspěšnosti má několik rizik. Svou nedirektivností a důrazem na zodpovědnost a iniciativu žáka nemusí vyhovovat těm, kteří v situacích ohrožení preferují pevnější vedení. Z určitého pohledu je také problematické otevírání prostoru pro neformální komunikaci během vyučování. To může být pro některé žáky rušivé a rozčilující. Vysoce citlivé je i aktivní nakládání s osobními informacemi zachycenými učiteli v rámci neformální komunikace při vyučování. Pedagogičtí pracovníci SUPŠ proto prodiskutovávají zachycené signály rizik nejprve v diskrétním rozhovoru s daným studentem. Potenciálně riziková může být také komunikace učitelů se žáky na sociálních sítích. V tomto ohledu pedagogové ze SUPŠ uplatňují pravidlo nepřekračování konverzace na sociálních sítích do mimoškolních a osobních témat. Rizikem i příležitostí zároveň je celkové rozvolnění školní práce, rozpouštění striktního uspořádání ve smyslu např. projektového vyučování či metody převráceného vyučování (flipped classroom). Inspirativní, ale zároveň náročné, je pojetí školy jako dílny.

Pouze u jednoho z prezentovaných prvků preventivního ekosystému SUPŠ JnN je přenositelnost problematická, a tím je velmi vysoká míra dostupnosti ředitelky školy pro žáky a učitele. Využití ostatních prvků je poměrně reálné v kterékoli škole v ČR. Je třeba počítat s tím, že se případné zavádění většiny těchto postupů týká hlubších vrstev a struktur života školy, její kultury a klimatu, skrytého kurikula, zvyklostí a zvyků, přístupu učitelů k žákům a výuce. Proto může být implementace časově náročná.

Příležitosti, které by mohly být využity i v odlišných podmínkách, shrnujeme do několika myšlenek a doporučení:

  • Je dobré zvyšovat podíl prakticky orientované výuky, při které žáci něco tvoří, pracují na řešení reálných problémů, případně vyrábějí rukama hmatatelné výstupy. Z hlediska prevence je důležitým efektem praktického pojetí výuky vyšší podíl přirozené neformální komunikace, při níž je většina žáků ochotnější sdílet s učiteli svoje radosti a starosti.
  • Týmová práce podporuje sdílení, které je nezbytné pro zachycení rizikových případů. Proto je užitečné zvyšovat podíl kooperativních úkolů, promíchávat třídy i ročníky např. formou projektového vyučování.
  • Tím nejdůležitějším preventistou na škole je právě každý jednotlivý učitel v kterékoli vyučovací hodině. Proto je dobré u učitelů podporovat a oceňovat všímavost a citlivost vůči signálům rizik.
  • Škola má podpůrnou i kontrolní funkci. I v tomto rámci lze budovat se žáky partnerství a důvěru. Symetrické vztahy jsou základem pro dobré školní klima, které umožňuje včas zachycovat a podchycovat rizika školního neúspěchu.
  • Je efektivní dávat žákům v potížích na výběr z různých možností podpory.
  • Je třeba bojovat o každého žáka, který se ocitne v problémech, dávat mu druhou, třetí, čtvrtou šanci… Opakované podání pomocné ruky se vyplatí i u žáků, kteří lhali, podváděli či jinak zklamali.
  • Velmi užitečné je zvyšovat podíl formativního hodnocení a sebehodnocení.
  • Výrazný preventivní efekt mají aktivity, na kterých se žáci učí, jak se učit, jak sám sobě rozumět.
  • Ředitelé by měli využívat příležitostí být co nejčastěji mezi žáky i zaměstnanci školy.

Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola, Jablonec nad Nisou (dále „škola“, SUPŠ JnN, SUPŠ) vychovává budoucí grafiky, grafické designéry, výtvarníky a designéry se specializací na bižuterní průmysl, zlatnictví, kovotepectví, rytce kovů a dalších materiálů. Svou nabídkou je v kontextu ČR jedinečná.

Žáci tráví většinu týdne v ateliérech a dílnách v malých skupinách, pro vyučování všeobecně vzdělávacích předmětů jsou tyto skupiny spojovány do větších celků. Tvorba, umění, řemeslo, práce rukama – to jsou základní charakteristiky života školy. Oblouk hlavních profesních činností žáků zahrnuje vytvoření si odborného názoru na zadání, tvorbu konceptu výtvarného řešení, vytvoření díla a hodnocení. Rodinné zázemí žáků školy je ve většině případů podporující.

Učitelský sbor školy je specifický svou provázaností do světa umění, řemesla. Řada učitelů výtvarných a dílenských předmětů má ve škole pouze částečný úvazek a vedle toho působí jako aktivní a respektovaní odborníci.

Škola se profiluje jako rodinná organizace usilující o tvůrčí, partnerskou, neformální, bezpečnou a vstřícnou atmosféru. Významnou hodnotou pro pedagogický tým je individuální přístup. Komunitní charakter školy je umožněn i tím, že sídlí v jedné budově a díky relativně malému počtu žáků se takříkajíc zná každý s každým.

Region, ve kterém škola působí, nevykazuje výrazné socioekonomické a demografické odchylky od zbytku republiky. Jsou zde sice sociálně vyloučené lokality, jejich vliv na život školy a jejích žáků je však nízký.

Škola má řadu sociálních partnerů, podporovatelů a přátel. Díky specifickému uměleckořemeslnému zaměření nejde pouze o lokální partnery, ale i subjekty z celé ČR a částečně také ze zahraničí. Škola je velmi aktivní i v obecném networkingu, spolupráci a kooperaci – tato otevřenost vůči okolí a strategie zapojování jsou základní součástí vize celé školy.

Při přípravě příkladu inspirativní praxe jsme využili tři metody: studium dokumentů vztahujících se ke škole, polostrukturované rozhovory s pedagogickými pracovníky a proběhlo i zdokumentování jevů, které původně nebyly zaznamenány.

Ze studia dokumentů školy a informačních zdrojů typu webové stránky vyplynulo poznání, že obecně je preventivní ekosystém popisované školy nastaven velmi podobně jako na většině ostatních škol. To se týká nejen procesů, ale i způsobů jejich realizace. Potenciál pro inspiraci a přenositelnost jsme tedy hledali v rozdílnostech, které překračují a rozšiřují běžný stav preventivních systémů na českých školách.

K zacílení pomohly zejména polostrukturované rozhovory s ředitelkou školy a s výchovnou poradkyní, která je zároveň i metodičkou prevence. V rozhovorech jsme identifikovali a popsali několik komparativních výhod, které umožňují škole podporovat výborné studijní výsledky jejích žáků.

Některé z těchto prvků jsou formalizované do postupů a formulářů, viz tzv. doklasifikace. Těžiště komparativní výhody, tedy včasná identifikace rizikových signálů a rychlé řešení v zárodku, je však v dokumentech školy popsáno jen velmi rámcově, proto jsme detaily odkrývali opět pomocí rozhovorů.

U tématu komunikace na sociálních sítích, díky které učitel svou zpětnou vazbou podporuje tvůrčí práci a studium svých žáků, jsme tyto aktivity zcela nově a poprvé zdokumentovali (viz příloha č. 6).

Střední uměleckoprůmyslová škola Jablonec nad Nisou vyniká ve schopnosti dovést naprostou většinu svých žáků k velmi dobrým studijním výsledkům. Její žáci se přitom od vrstevníků odlišují snad pouze svým výtvarným zaměřením a talentem, případně svou solitérností. V ostatních charakteristikách jsou stejní jako ostatní.

Základnou úspěchu je funkční preventivní ekosystém se třemi pilíři: širokou prevencí, cílenou prevencí a portfoliem podpůrných opatření. Tento systém, v zásadě velmi podobný těm, které se vyskytují na většině škol, je prohlouben a doplněn několika méně častými prvky, postupy a přístupy, které tvoří jádro příkladu inspirativní praxe.

Inspirativní je například strategie včasného zachycování signálů rizik, že se s některým žákem něco děje, že čelí problémům, a poté bezodkladné zkontaktování a nabídka pomoci. Při monitorování signálů rizik učitelům účinně pomáhá značný rozsah neformální komunikace během školního dne – tím je škola výjimečná. V rámci zacílené prevence je velmi zajímavý postup tzv. doklasifikace, který má potenciál odvrátit studijní selhání a je plně přenositelný. Do mozaiky opatření, díky nimž umí SUPŠ dovést drtivou většinu svých žáků k dokončení školy, patří i systematické využívání sebehodnocení a zpětné vazby.

Jablonecká škola může být svým tvůrčím a rukodělným zaměřením inspirativní i pro pedagogy všeobecně vzdělávacích škol a předmětů. Činnostní a na kompetence zaměřená výuka je pro žáky nejen atraktivnější, ale svou otevřeností má dobrý potenciál pro preventivní práci na úrovni učitele, zejména ve fázi identifikace rizik.

Mapa podpory a kontroly žáků SUPŠ Jablonec nad Nisou se studijními problémy
Popis procesu doplnění klasifikace
Rozhovory s pedagogickými pracovníky
Pravidla pro sebehodnocení žáků
Ukázky žákovských sebehodnocení a sebereflexí v prezentacích klauzurních/maturitních prací
Ukázka neformální pedagogické komunikace na sociálních sítích jako zdroj informací pro učitele
Přehled vývoje výsledků vzdělávání žáků školy – vybrané ukazatele

Autoři: Richard Veleta, Martina Picko Baumanová

odkaz na kritérium