Jedna z často uplatňovaných výukových strategií v této škole je vnitřní obsahová diferenciace, kdy je u žáků rozvíjena stejná znalost, dovednost, ale na odlišné úrovni náročnosti (viz příloha č. 3). To předpokládá schopnost učitele diferencované úkoly vytvářet nebo doplňovat úkoly v učebnici o úkoly nižší či vyšší náročnosti; využívat vhodných didaktických pomůcek, např. DiPo (viz příloha č. 6). Žáci jsou na tuto strategii zvyklí. Pokud si žák zvolí úkol složitější a nezvládá ho, může přejít na úkol nižší kognitivní či psychomotorické náročnosti, nebo naopak z úkolu nižšího na vyšší.
Individualizace a diferenciace má ve škole mnoho forem, žáci si mohou volit úkoly nejen dle obtížnosti, ale mohou se rozhodovat, zda budou pracovat sami, ve dvojici či skupině, zda využijí pomůcek a jakých (viz videozáznam v příloze č. 2). Často si mohou vybrat, kde budou pracovat. Přirozeně je zohledňována individuální potřeba času na splnění úkolu, i když žáci jsou vedeni ke sledování času na samostatnou práci a jejímu splnění včas.
Při učení jsou využívány metody, které respektují styly učení žáků: vizuální, auditivní, kinestetický. Používá se současně mluvené slovo s psaním na tabuli, vizualizace pomocí obrázků, symbolů, kartiček pro manipulaci a různé tabulky a pomůcky. Úkoly jsou často spjaty s pohybem, pro jejich splnění musí žáci často také opustit lavici. Výsledkem je, že žáci si postupně vytvářejí svůj vlastní způsob záznamů učiva. Tuto možnost mají i při písemném zkoušení, testech (viz příloha č. 4).
Vyučující zařazují do výuky různé organizační formy. Někdy je výuka hromadná, jindy probíhá v malých skupinách nebo je velmi individualizovaná. Je vidět častěji různorodé skupinky nebo jednotlivce, kteří pracují na svých úkolech, jindy je výuka vedena frontálně. Učitelky říkají: „Snažíme se, aby se jeden den vystřídaly různé činnosti, formy práce a místa, kde děti pracují. Hledáme a někdy vymýšlíme hry a činnosti, díky kterým se dá učivo procvičit.“
Rozdělení žáků do skupin bývá, jak jsme mohli pozorovat, většinou náhodné, aby se podle učitelek „naučil každý pracovat s každým“, nebo bývá částečně ovlivněno, kdy se učitelky snaží vyvarovat toho, aby vznikla nespolupracující skupina, nebo jsou záměrně vytvářeny homogenní skupiny dle úrovně svých schopností pro práci na diferencovaných úkolech. Pro náhodné rozdělení do skupin využívají učitelky různé techniky. Nejčastěji kartičky s fotografiemi dětí, které (aniž by fotografie viděly) rozdělují do skupin; jindy dají žáci doprostřed koberce svoje přezůvky a náhodně je rozdělí nebo použijí barevné lístky či tkaničky. Občas si děti zvolí jednu kartu s pojmem vztahujícím se k určitému učivu a mají vymyslet, jak podle karet utvoří skupiny.
Velikosti skupin bývají různorodé, od dvojic (tzv. párové učení) až po čtveřici. Zdá se, že rozhodujícím činitelem pro velikost skupiny je její „funkčnost“ a že žáci jsou vedeni k tomu, aby si uvědomili, v jakém počtu bude práce efektivní.
Výuka ve třídách může působit pro nezúčastněného pozorovatele chaoticky, žáci pracují často na různých místech a různým způsobem. Ve třídě panuje velmi pracovní atmosféra, je to občas jako „ve včelím úlu“, všichni se však angažují na procesu i výsledku učení, nebojí se chyby, nebojí se přihlásit, když něčemu nerozumí. Ví, kde naleznou oporu, ve třídách je otevřený systém nábytku a žáci si v případě potřeby samostatně berou pomůcky. Jsou zvyklí žádat o pomoc nejprve spolužáky, pak asistentku nebo učitelku. Každý žák pracuje a jde směrem k cíli podle svých potřeb a možností. K činnosti učitelky motivují žáky často tím, že navazují na zkušenosti žáků (společně je hledají, pojmenovávají, objevují jejich odlišnost) a společně je provazují s učivem.
Aby taková pestrost a svoboda mohla fungovat, je nutné, aby klima ve třídě bylo pro všechny bezpečné a aby se všichni navzájem respektovali:
- průběžně je s žáky diskutováno o smyslu procesů (např. nastavování pravidel a hranic), smyslu učiva (proč bychom se to měli učit a zajímat se o toto téma) i o tématu zodpovědnosti za své jednání;
- chyba je přirozeným procesem učení, převažuje formativní hodnocení nad sumativním; orientace na úspěch;
- žáci nejsou mezi sebou srovnáváni;
- akcent je kladen na spolupráci, ne na soutěž;
- volný přístup k podpoře učení (pomůcky jsou samostatně využívány žáky dle jejich potřeb);
- společné učení: jsem součást (žiji a pracuji společně s ostatními, stojí o mě, jsem důležitý člen týmu…);
- problémy se řeší v počátku se všemi zúčastněnými.