Vybraní žáci byli dotázáni, proč se soutěží a olympiád účastní. Konkrétně se měli vyjádřit k následujícím otázkám:
- Proč se účastníš?
- Co od účasti očekáváš?
- Pomůže ti to v dalším studiu?
- Jakou roli v tom hraje učitel?
Úplný výčet odpovědí je uveden v příloze č. 2. Na tomto místě jsou vybrány citáty vztahující se ke klíčové roli učitele:
Žák 1: „Jistou roli na mé účasti měli i moji kantoři, kteří mi ukázali, že právě jejich předmět je ten, kterému má cenu věnovat čas i mimo školu.“
Žák 2: „Paní učitelka mě na to připravuje od samého začátku, díky ní se mi povedlo několikrát uspět. Ochotně se mi ve svém volném čase věnuje a zajišťuje mi potřebné materiály na přípravu, vždy mi dobře poradí a stojí při mně.“
Žák 3: „Nemalou měrou k tomu přispěl taky velice příjemný přístup mých učitelů.“
Žák 4: „Pokud se otázka zaměřuje na to, jakou roli v tom hrála paní učitelka, tak musím říct, že opravdu velkou. Představa, že by mě na soutěž připravoval někdo jiný, mi připadá nereálná, a myslím, že bych se za těchto okolností na olympiádu ani nepřihlásila.“
Žák 5: „Když se se mnou nějaký učitel připravoval na olympiádu, tak už jenom to, že do toho vkládá čas, mě u toho ve většině případů udrželo. Když jsem na to byl sám, měl jsem větší volnost to nedělat.“
Rovněž dva učitelé byli požádáni o komentáře k účasti žáků v soutěžích.
Učitel 1: „Žáci, kteří se na olympiádu hlásí, mají většinou hlubší zájem o předmět i ve volném čase, neberou předmět jen jako součást školní povinnosti. Věnují se mu i ve volném čase – filmy, knihy, cestování, nemalá je i podpora ze strany rodiny. Jinak by neměli šanci uspět, protože na olympiádě nejde jen o školní znalosti. Žáky každá účast posune dál, sbírají zkušenosti a dostane se jim srovnání s ostatními, kteří se o obor zajímají. Jsem určitě toho názoru, že olympiády mají pro žáky velký smysl.“
Učitel 2: „Pro mě je to práce, která mě baví. Jsem velmi ráda za úspěchy dětí. Patří to ke vzdělávání a měli bychom nadšené děti podporovat!“