Popisovaná škola má ambice, aby učitelky volily efektivní strategie vzdělávání s ohledem na možnosti, zájmy, preference dětí a přirozeně cíle předškolního vzdělávání. V této části budeme vycházet z pozorování edukačních aktivit, ale i terénních poznámek, které byly vytvořeny při sledování běžného provozu školy. Pracujeme zde s těmi záznamy, při kterých jsme usoudili, že mají jistou informační hodnotu a mohou být inspirativní. 'Škola má tři třídy, většinou jsme se v rámci pozorování pohybovaly v jedné ze dvou heterogenních tříd, kde působí učitelky s magisterským vzděláním.
I když na to nemáme empirické důkazy (výsledky testování či jiných měření kognitivních dovedností dětí), děti se ve škole jeví jako „moudré a šikovné“, intelektuálně zdatné a nezřídka učitelky překvapí svými znalostmi a zájmy, na což musejí být samozřejmě připravené, protože je dětem dlouhodobě a záměrně vytvářen prostor, aby se svobodně vyjadřovaly, měly svůj názor, rozhodovaly se, pokoušely se řešit svůj problém. Děti často přicházely za učitelkou s výzvou na komunikaci, řešení svého aktuálního problému, sdílení svého poznatku, objevu v dané situaci. Učitelky se pokoušely vyhýbat situacím, ve kterých by zájem dítěte nebyl vyslyšen, nebo jinak dokonce potlačen.
Například dítě (D) vznáší podnět v průběhu svačiny:
D vykřikne: „Paní učitelko, mrkev mám rád, je v ní karoten.“
U: „Ou, Dominiku (jméno dítěte je smyšlené), ty víš, co je to karoten?“ … dále se rozvíjí diskuse o barvivu a složení mrkve i v průběhu jídla.
Jiná situace:
D přiběhne s velkou emocí: „Paní učitelko, v umývárně je pod umyvadlem pavouk!“
U tam přichází: „No jo, skutečně, co s ním uděláme?“ … přicházejí ostatní děti, prohlížejí si ho a rozbíhá se diskuse, proč je pavouk v umývárně a ne ve třídě či venku, co s ním udělat, proč ho nezabíjet atd.
Nebo:
D přichází za učitelkou: „Paní učitelko, tady mi trčí z rukávu nitka, odstřihnete mi ji?“
U se k ní sklání a nabízí jí nůžky: „A nechceš to zkusit sama?“
D se diví: „To neumím, je to na ruce.“
U: „Zkusíš to? Když ti to nepůjde, pomůžu ti.“
Dítě stříhá nitku a spokojeně se podivuje nad jejími vlastnostmi.
U: „Vzala jsi nitku do jedné ruky, druhou rukou jsi nitku ustřihla. Udělala jsi to sama.“
Popis realizovaných činností je pro děti srozumitelnější než běžné komentáře činností dětí typu „jsi šikovná“. Popisem nejenom že se verbálně posiluje daný prožitek, tedy používá se samomluva, která pomáhá dětem vstřebat běžné činnosti či si je lépe uvědomovat a přispívá tak k rozvoji řeči (Feuerstein, 2017), ale rozvíjí se i sebeobsluha dítěte. Upozorňuje na pozitivní zkušenost se sebou samým, tedy nečiní jenom pozitivní hodnocení osoby. (Zajímavé bylo i to, jak děti vnímaly přítomnost pozorovatele – v tomto případě garanta (tedy ne pracovníka školy), který tam na pozorování rovněž někdy docházel. S jeho přítomností neměly problém, s výzvami přicházely i za ním, zjišťovaly, co si zapisuje, a chtěly do záznamu rovněž přispět, což se taky událo. Anebo v jiné situaci. Kolem stolu, za kterým sedí pozorovatel, jde dívka. Poblíž je položena panenka – miminko. Dívka ho bere a zcela spontánně ho dává do péče pozorovatele, šeptá: „Pohlídej mi ho, nejlépe, když ho uspíš. Až posvačím, vezmu si jej.“) Pro perspektivu dítěte je efektivnější chválit je za vynaložené úsilí, snahu a ochotu než za schopnosti, které tvoří jádro jeho osobnostního potenciálu. Na základě našich pozorování se tedy dá předpokládat, že škola a její učitelky považují děti a jejich potenciál a smysluplnou podporu jejich rozvoje za hodnotu, východisko, se kterým je prospěšné ve vzdělávání pracovat.
Komunikace mezi učitelem a dítětem je denním chlebem edukace v MŠ. V popisované škole si uvědomují, že pro dítě je nesmírně důležitá, jelikož udává nezáměrnou zpětnou vazbu o tom, jak nad dítětem učitelka přemýšlí, je projevem jejího vztahu k dítěti. Buduje rovněž jistotu a otevřenost pro kvalitu tohoto vztahu a pro další vzdělávání dítěte.
Jak jsme již předeslali, učitelky pracují ve škole s podněty vznikajícími tady a teď. Plánování je postaveno na bázi vzdělávacích tematických bloků, které jsou realizovány v dopoledním a odpoledním čase. Bloky vycházejí z RVP PV a následně z ŠVP školy. Jsou členěny na měsíční témata, která jsou dále rozpracována dle potřeb a struktury dětí dané třídy. Hodnota je však ve škole vnímána v operativním zpracování podnětů přicházejících směrem od dětí, i když nejsou součástí daného tematického bloku. Uvádíme příklad doložený pozorovacím archem (viz příloha č. 6). V daný den se mělo navazovat na činnosti předchozího dne týkající se lidského těla. Chlapec (5 let) přišel do školy a nadšeně rozprávěl o jednotlivých planetách. Svým hovorem strhl několik dalších dětí k přemýšlení a rozmluvě o planetách. Přestože měla učitelka na daný blok připraveny zcela jiné činnosti, rozpoznala hodnotu daného okamžiku a do hovoru se aktivně zapojila. Celý dopolední blok byl věnován planetám, Sluneční soustavě (pohybová hra na planety, výroba jednotlivých planet – ukázka jejich barevnosti, struktury a hlavní charakteristiky, pro děti mladší seznámení s novými pojmy atd.). Radost být součástí kurikula a poznání (pro dané dítě), že i jeho záliba je hodnotná a pro ostatní podnětná, primárně fungovala jako silný motivační prvek, který vedl k otevřené komunikaci mezi dítětem a učitelkou. Učitelka nebyla v pozici jediného realizátora činností. Možnost aktivního zapojení stála u zrodu rozvoje kreativity a nabídla signál o pedagogické vyspělosti učitelky. Mnohdy, a to zcela zbytečně, bývají učitelkami tyto podněty od dětí zahozeny („Ano, to je sice pěkné, ale dnes děláme toto…“). Zpětná vazba pro dítě je, že jeho myšlenky a náměty nejsou reflektovány. Následně jsou učiteli sdělovány méně a méně, až uhasnou úplně. Situace se změnou zaměření a obsahu edukačních aktivit dle podnětu dítěte se na první pohled může jevit jako triviální a lehko realizovatelná, je tedy přirozeně i přenositelná. Signály z edukační praxe mateřských škol ukazují, že pro učitelky tento postup triviální není a vyžaduje i jistou odvahu a profesní přesvědčení.
Obecně bylo v dané škole možno vypozorovat, a po konzultaci s učitelkami potvrdit, že při procesu vzdělávání vycházejí spíše nevědomě a intuitivně z různých teoretických východisek. Pro další práci v pedagogickém týmu školy měly učitelky i plány se těmto východiskům dále věnovat, tedy pojmenovat a vyjasnit si jednotlivé kroky práce s dítětem a následně pak odkrýt a poukázat na propojení teorie s praxí. Tímto deklarovaly, že vzdělávání je ve škole vnímáno jako průsečík tří procesů (volně převzato a upraveno na podmínky mateřské školy podle Leahyová et al., 2005), v rámci kterých se soustřeďují na to:
- kde je dítě právě teď (s jakým podnětem přijde ráno do školy, v jakém emočním rozpoložení, v jakém fyzickém stavu je – předpokládána je snaha o holistický pohled na dítě),
- kam chtějí (učitelé jako realizátoři kurikula), aby dítě v rámci edukace směřovalo (stanovení cíle vzdělávání),
- jak se tam dítě dostane (jaké metody a přístupy učitelé zvolí, jak je modifikují vzhledem k heterogenní skupině dětí).
V této edukační realitě je učitel, dítě a ostatní děti, které jsou v interakci s dítětem, stejně důležití v rovině učení se jako učitel sám. Při důsledném opakování a dodržování zásad respektující komunikace je možné postupně navozovat bezpečnou atmosféru. V ní je každý názor/návrh ze strany dětí přijat a lze se jím dále v rámci edukace zabývat. Pouze při vnímání pocitu bezpečí začne mozek pracovat. Nedílnou součástí je pravidelná zpětná vazba aktérů tady a teď, ale i po každém půldenním vzdělávacím bloku. Pomocí zpětné vazby se činnosti automatizují a také dochází k uvědomění si prožitku z práce, her atd.
V popisované škole je tedy dbáno na navození bezpečného prostředí, které je důležité pro vytváření pozitivní pracovní atmosféry, kde oboustranný respekt mezi učitelkami a dětmi přímo podporuje proces učení. Aby tento cíl mohl být splněn, byly v rámci ŠVP popisované školy vytvořeny už zmiňované dva vzdělávací bloky (dopolední a odpolední denní organizace), které umožňují učitelkám efektivněji pracovat s heterogenní skupinou (věkové rozpětí 2–5 let). V rámci vzdělávacího bloku, do kterého jsou zapojeny všechny děti (pokud je ze strany dětí zájem), se v dopoledním bloku věnují navození tématu a činnostem do něj zapadajícím a v odpoledním bloku činnostem prohlubujícím (charakter samostatného bádání atd.). Ze strany učitelek je potřebná vysoká míra sebereflexe. V rámci evaluačního plánu školy se počítá se sdílenými hospitačními návštěvami mezi členy pedagogického týmu, rovněž s externí a interní supervizí (ŠVP Qočna, 2018). Tento „balíček“ podnětů a zpětných vazeb má přispívat k posunům jak osobnostního, tak pedagogického charakteru. Předstupeň přijetí takového systému je uplatňování respektující komunikace u učitelek, která je nutným krokem k úspěšně zvládnutému pedagogickému procesu. Ať už se jedná o komunikaci učitel–učitel, učitel–dítě, učitel – provozní personál, učitel – rada školy a vedení školy, učitel–rodič. Toto pojetí, postaveno na celostním pohledu na edukační realitu, dokáže plně podporovat dítě na všech jeho úrovních.